Mazl tov: Má léta u ortodoxní židovské rodiny


Margot Vanderstraeten

V židovské čtvrti belgických Antverp žije největší komunita ortodoxních Židů po New Yorku a Jeruzalémě. Jejich štrajmly, pejzy, černé kabáty a bílé podkolenky upomínají, že sem kdysi přišli z východní Evropy. Proniknout do jejich zákulisí, tajů a tradic je pro lidi zvenčí těžké, ne-li nemožné. Novinářce a spisovatelce Margot Vanderstraeten se to podařilo. Za léta, kdy v moderně ortodoxní židovské rodině jako studentka doučovala děti, si vybudovala pevné přátelství s rodinou Schneiderů, a nakoukla do světa, jehož čas, směr i rytmus i v moderní době udává 613 židovských přikázaní. Díky jejímu čtivému vyprávění se tak dozvíme, proč židovské ženy v Antverpách nosí na hlavách paruky, že každá věřící židovská rodina má dvě separátní kuchyně a jak jsou důležité dohazovačky sňatků. Podíváme se jejíma očima i do ortodoxních komunit v New Yorku a Jeruzalémě, kde autorka některé židovské přátele nadále navštěvuje poté, co odešli z Antverp.

V Belgii a Nizozemsku figuroval Mazl tov mezi 10 nejprodávanějšími tituly roku 2017, deník De Standaard jej vyhlásil za nejlepší non-fiction roku a belgická královna Mathilde tento autobiografický román označila za jednu z nejdůležitějších knih.

Číst více
340 Kč Doporučená cena
Nedostupné

Detailní informace

Počet stran 296
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 16.06.2020
Formát 135x207 mm
Jazyk čeština
Původní název Mazzel tov
Překladatel Radka Smejkalová
EAN 9788074074721
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Margot Vanderstraeten Margot Vanderstraeten

Margot Vanderstraeten


Belgická novinářka Margot Vanderstraeten přijala v devadesátých letech pozici vychovatelky v moderní ortodoxní židovské rodině a napsala o svých zkušenostech knihu, která nahlíží do zákulisí života řízeného pravidly a uspořádáním velmi vzdálenými životu, jak jej zná většina dnešních Evropanů. Důležitost knihy Mazl tov vyzdvihla dokonce sama belgická královna Mathilde. Garamond vydal i pokračování této knihy, nazvané Minjan, v němž autorka navazuje příběhy o dalších postavách, které v chasidské komunitě poznala.

Zobrazit profil autora